POPRVÉ DO ŠKOLKY

Co potřebují děti do mateřské školy

• Oblečení, ve kterém se bude vaše dítě cítit pohodlně (tepláky, tričko, mikina...)
  • Bačkory (ne pantofle, ne crocsy!)
  • Obuv a oblečení na ven vždy přizpůsobte předpovědi počasí
  • Pyžamo
  • Pláštěnku
  • Za chladného počasí rukavice, šálu nebo nákrčník a čepici
  • Náhradní oblečení (spodní prádlo, ponožky, tričko, tepláky, mikinu a případně punčocháče)

Všechno oblečení a obuv musí být podepsané. Prosíme rodiče, aby oblečení dětí odpovídalo aktuálnímu počasí. Ručníky a povlečení od nás děti dostanou.

Co do školky nepatří

• Vlastní hračky - ve školce máme hraček dostatek a chceme předejít problémům se ztrátou, či poničením vlastní hračky. Malé děti mohou mít plyšovou hračku na spaní.
  • Žvýkačka
  • Vlastní jídlo a sladkosti

V šatně, na stěně u okna, najdete první den značku se jménem Vašeho dítěte. Po přezutí do bačkůrek přijdete do třídy a seznámíte se s paní učitelkou. Vyplníme pár formulářů - budete potřebovat své osobní údaje i údaje o dítěti, informace o telefonních číslech.

Několik rad, které usnadní Vám i Vašemu dítěti nástup do MŠ a pobyt v ní:

• Zvykejte dítě na odloučení od rodičů.
  • Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat, dítě samotné se k němu jen těžko odhodlává, p. uč. jsou zkušené a vědí, jak s dítětem komunikovat a usnadnit mu odloučení. Domluvte se s paní učitelkou, jak konkrétně bude adaptace vašeho dítěte ve školce probíhat. Vždy domluvené dodržujte jak směrem k dítěti, tak i ke školce. Jen malé procento dětí vše zvládne bez slzičky, tak se proti nim obrňte a důvěřujte učitelce.
  • Vstup do MŠ je pro dítě velmi náročnou změnou. Pokud je adaptace zhoršená a dítě si hůře zvyká, nenechte situaci bez povšimnutí a promluvte si o ní s učitelkou.
  • O školce doma mluvte hezky. Nestrašte dítě, neznechucujte mu ji ("ve školce to budeš muset dělat, počkej, paní učitelka tě naučí, děti se ti budou smát, ...") Tím si dítě může vytvořit přirozený odpor, který je pak těžké překonat.
  • Veďte dítě k samostatnosti - obouvání, oblékání,  používání lžíce, ... . Rádi Vašim dětem pomůžeme se vším, co ještě nezvládnou, ale alespoň částečná samostatnost je v MŠ nutností.
  • Aby se dítě bylo schopno adaptovat na režim a prostředí školy, je nutné, aby respektovalo dospělého a bylo schopno plnit pokyny učitelky - především z důvodů situací ohrožujících bezpečnost dětí.
  • Voďte dítě do MŠ zdravé, zabráníte tím zhoršení či prodloužení zhoršeného  stavu a ochráníte další děti před nákazou. Kašel je projevem infekce. Stejně tak u nedoléčeného  dítěte s oslabenou imunitou je větší předpoklad, že se opět v kolektivu brzy nakazí.
  • O jakémkoliv problému či nejasnostech hovořte přímo a otevřeně s učitelkou. Nadáváním v šatně a řešením problémů mimo školu se nic nezmění a informace bývají kreslené. Věřte, že vše se dá řešit, ale musí se o tom mluvit.

Teď už zbývá jen skrýt dojetí a krátce se s dítětem rozloučit.